Co robić, gdy w rodzinie występuje przemoc?
Przemoc w rodzinie, fizyczna, jak i psychiczna, jest poważnym problemem, którego nie można lekceważyć. Doświadczenie to jest wyjątkowo bolesne, ponieważ pochodzi od najbliższych osób, na przykład w relacji rodzic-dziecko, ale także pomiędzy małżonkami. Niesie ze sobą szereg negatywnych skutków, czasem nawet tragicznych, dlatego bardzo ważne jest, aby jej nie bagatelizować. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak postępować, gdy w rodzinie występuje przemoc.
Jak przejawia się przemoc występująca w rodzinie?
Przemoc w rodzinie jest zjawiskiem wyjątkowo bolesnym. Może polegać na nękaniu fizycznym, ale również przybierać formę znęcania się psychicznego, jak na przykład szantaż emocjonalny, manipulacja, upokarzanie, czy podważanie wartości ofiary. Osoba, która doświadcza przemocy, może czuć się bardzo zagubiona i odosobniona, ponieważ temu zjawisku często towarzyszą sprzeczne emocje związane z usprawiedliwianiem swojego oprawcy i umniejszaniem jego winy. Ponadto przemoc w rodzinie może wiązać się z uzależnieniami od substancji psychoaktywnych, co pogłębia problem.
Jak reagować w przypadku pojawienia się przemocy w rodzinie?
W wielu przypadkach sama rozmowa z oprawcą i komunikowanie braku zgody na złe traktowanie nie jest wystarczające do rozwiązania problemu przemocy w rodzinie. Dobrym wyjściem jest skorzystanie z pomocy specjalisty, poprzez udział w terapii indywidualnej, czy grupowej, polegającej np. na zastosowaniu efektywnej metody krótkoterminowej, skoncentrowanej na rozwiązaniu konkretnego problemu. Oferuje ją np. Prywatny Gabinet Psychoterapii Ewa Duchnowska w Olsztynie. W niektórych sytuacjach konieczne jest dodatkowe zgłoszenie sprawy na policję lub do sądu rodzinnego.
Jakie skutki niesie ze sobą przemoc w rodzinie?
Skutki przemocy w rodzinie są poważne i mogą prowadzić do głębokiego przygnębienia, braku akceptacji siebie, a nawet depresji, nerwicy, zaburzeń odżywiania, czy rozpadu rodziny. Ponadto w przypadku braku pracy nad doświadczonym bólem, istnieje ryzyko powielania podobnych zachowań w przyszłości. Każdy przypadek przemocy w rodzinie to zjawisko indywidualne, ale wszystkie są bardzo bolesne dla ofiary. W takiej sytuacji należy skorzystać z pomocy psychoterapeuty poprzez udział w terapii.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana