Charakterystyka płyt OSB
Płyta OSB w ostatnich latach zyskuje coraz większe grono zwolenników, którzy chętnie wykorzystują tego typu materiał jako element konstrukcyjny ścian i dachów w różnego rodzaju budynkach. Ten produkt drewnopochodny posiada jednak dużo szersze zastosowanie, a jego zalety powodują, że często stosuje się go jako zamiennik litych desek oraz sklejek.
Co to jest płyta OSB?
Płyta OSB to trwały, łatwy w obróbce materiał konstrukcyjny, który w swoim składzie zawiera ponad 90% drewna. Nazwa związana jest z angielskim skrótem Oriented Strand Boards, oznaczającym kompozytową płasko prasowaną płytę o wiórach orientowanych. Płyty OSB mogą być jedno - lub wielowarstwowe. Stanowią zazwyczaj element płyt drewnopochodnych innego rodzaju (np. wiórowych) lub są samodzielnym produktem wykończeniowo-konstrukcyjnym.
Płyty OSB powstają na skutek sprasowania pod wysokim ciśnieniem wiórów sosnowych lub świerkowych z zastosowaniem wodoodpornej, syntetycznej żywicy. Materiał nie posiada pęknięć lub sęków charakterystycznych dla drewna. Nie jest podatny na odkształcenia i uszkodzenia. Najwyższej jakości płyty OSB oraz inne typy drewna konstrukcyjnego sprzedaje Centrum Drewna WoodRes.
Jakie są zalety płyt OSB?
Płyty OSB to materiał wytrzymały i odporny na odkształcenia oraz uszkodzenia. Nie trzeba zabezpieczać ich dodatkowo przed pyłem lub zabrudzeniami, a wykańczanie przestrzeni z jego pomocą jest szybkie i łatwe. OSB umożliwia zmianę układu pomieszczeń i podziału przestrzeni bez konieczności stawiania dodatkowych ścian. Taka opcja nie wymaga konserwacji ani zastosowania na obszarach granicznych specjalnych mocowań. Płyty OSB są odporne na pęcznienie i wilgoć, można je malować oraz ciąć. Jest to rozwiązanie stosunkowo tanie, które z powodzeniem zastąpić może płyty wiórowe. Ponadto OSB ma właściwości tłumiące dźwięki, a niektóre rodzaje wyróżnia dodatkowo izolacja termiczna i odporność na ogień.
Płyty OSB – zastosowanie
Płyty OSB mogą stanowić element konstrukcyjny domów i dachów budowanych metodą szkieletową. Świetnie sprawdzą się jako wszelkie poszycia. Można z nich tworzyć szalunki i używać do rozbudowy przybudówek, strychów czy pomieszczeń gospodarczych. OSB świetnie nada się do wykończenia trudno dostępnych miejsc, skosów i piwnic. Płyty OSB stosowane są również w meblarstwie, jako elementy dekoracyjne, panele drzwiowe czy konstrukcje mebli tapicerowanych. Używa się ich do budowania wszelkiego rodzaju stoisk wystawowych. Doskonale izolują i chronią wnętrza kontenerów oraz używane są jako wyposażenie hal produkcyjnych czy magazynów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana