Charakterystyka pierścieni uszczelniających
Pierścienie uszczelniające znajdują zastosowanie w wielu różnych branżach. Ich zadaniem jest uszczelnienie techniczne co najmniej dwóch współdziałających ze sobą części. Mogą być stosowane w instalacjach, w których głównym medium jest gaz, bądź ciecz, ale także inne materiały. Należy wykorzystywać je zawsze wtedy, kiedy istnieje niebezpieczeństwo wycieku takiej substancji. Czym dokładnie są pierścienie uszczelniające i co warto o nich wiedzieć?
Rodzaje pierścieni uszczelniających
Pierścienie uszczelniające to grupa elementów o różnym przekroju, która charakteryzuje się dużym poziomem elastyczności, dzięki czemu łatwo jest je dostosować do niemal każdego urządzenia. Wśród najpopularniejszych modeli wymienia się:
oringi — to jedne z najpowszechniejszych, ale i najprostszych pierścieni, które charakteryzują się przekrojem okrągłym. Są niezwykle łatwe w montażu i przystępne cenowo. Wykorzystuje się je zarówno w uszczelnianiu statycznym jak i dynamicznym, a także jako paski napędowe do przenoszenia niewielkich sił,
simmerringi — to gumowe pierścienie uszczelniające wyposażone w dodatkowe blaszane usztywnienie. Wykorzystywane są do zabezpieczenia elementów obrotowych, zwłaszcza tych, które pracują z użyciem smaru, oleju, paliwa, bądź wody,
segery — nazywane są też pierścieniami osadczymi. Najczęściej stosowane są po to, aby zabezpieczyć wybrane części maszyn. Z tego powodu montowane są na różnego rodzaju wałach, osiach lub w otworach, np. w łożyskach, tulejach, czy tarczach jeszcze przed przesunięciem osiowym.
Firma Polamel C.Z.T z Białegostoku oferuje również inne rodzaje uszczelnień hydraulicznych i pneumatycznych dopasowanych do indywidualnych potrzeb klienta. W jej ofercie można znaleźć zarówno pierścienie symetryczne, zgarniające, prowadzące, statyczne, tłoczyskowe i wiele innych, w bardzo zróżnicowanych rozmiarach.
W jakich branżach wykorzystuje się pierścienie uszczelniające?
Pierścienie uszczelniające wykorzystywane są niemal we wszystkich branżach. Modele oring najczęściej służą do zabezpieczania urządzeń, które pracują pod wysokim ciśnieniem. Z tego powodu mogą być stosowane w sektorze lotnictwa, ale i w różnego rodzaju pompach. Stanowią one bardzo istotny element praktycznie każdej maszyny i urządzenia. Mogą być wykorzystywane nawet do ochrony tłoków przed wyciekami w silnikach samochodowych, czy w rurociągach do zapobiegania korozji rur. Jak widać, mają one bardzo wszechstronne zastosowanie i są doceniane przez użytkowników ze względu na swoje doskonałe parametry techniczne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana