Bezpieczeństwo w procesach spedycyjnych. Podstawowe informacje
![Bezpieczeństwo w procesach spedycyjnych. Podstawowe informacje Bezpieczeństwo w procesach spedycyjnych. Podstawowe informacje](https://d2yvmenv39glx3.cloudfront.net/images/f-166130-bezpieczenstwo-w-procesach-spedycyjnych-podstawowe-informacje.jpg)
Spedycja w ogólnym rozumieniu obejmuje wszystkie działania związane z organizacją transportu. A zatem kwestie bezpieczeństwa odgrywają tu kluczową rolę – ważne jest bowiem, aby ładunek dojechał miejsce docelowe bez niespodzianek. Aby się tak stało, wdrażane jest wiele różnych procedur, mających na celu usprawnienie procesów spedycyjnych, również w obszarze bezpieczeństwa.
Jakie kryteria decydują o bezpieczeństwie w procesach spedycyjnych?
Zasadniczo, transport drogowy związany jest z wieloma różnymi zagrożeniami, dlatego procesy spedycyjne powinny być przeprowadzane w taki sposób, aby móc zareagować na różne zdarzenia w sposób maksymalnie szybki. A więc każde przedsiębiorstwo świadczące usługi spedycji opracowuje wewnętrzne procedury, które uruchamia na wypadek na przykład kradzieży towaru czy też uszkodzenia samochodu. Spedytor ma za zadanie ograniczyć negatywny wpływ niespodziewanych zdarzeń na płynność łańcucha dostaw.
Tak naprawdę branża transportowa jest dynamiczna i nieustannie się zmienia. Szybkość reagowania w tym aspekcie wydaje się kluczowa. Dlatego wszelkie plany i procedury powinny być na bieżąco aktualizowane i dostosowywane do obowiązujących wymogów.
Agencja spedycyjna powinna być w stałym kontakcie z przewoźnikiem – dobry przepływ informacji to podstawa szybkiego reagowania. Można powiedzieć, że standardem staje się monitorowanie przesyłek za pośrednictwem modułu GPS, dzięki czemu spedytorzy mają wgląd w ich lokalizację.
Ważnym aspektem związanym z bezpieczeństwem procesów spedycyjnych jest Ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej Spedytora. Takie rozwiązanie wdraża coraz więcej firm, czego dobrym przykładem jest przedsiębiorstwo transportowe MAXIMUS z Poznania. Ubezpieczeniem objęte powinny być wszystkie czynności spedycyjne, czyli na przykład zawieranie umów przewozowych, przygotowywanie dokumentów transportowych, opracowywanie instrukcji wysyłkowych, a także czynności związane stricte z transportem – załadunek i rozładunek oraz sam przewóz.
Czym jest ISO 28000 i jaką pełni funkcję w kwestii bezpieczeństwa?
Norma ISO 28000 dotyczy ulepszania i zarządzania łańcuchami dostaw. Określa sposób, w jaki zbudowany powinien być system bezpieczeństwa w firmie transportowej i spedycyjnej. Opisuje także elementy, które mają wpływ na bezpieczeństwo w transporcie. Norma stanowi zbiór najważniejszych informacji z zakresu bezpieczeństwa łańcucha dostaw, natomiast przedsiębiorstwa mają dowolność w doborze odpowiednich narzędzi i rozwiązań.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Lukam Łukasz Michalak
Drogi - oznakowanie, sygnalizacja woj. mazowieckie09-500 Gostynin, Sadownika 6
-
Auto-Starter PHU Piotr Kinal
Samochody - regeneracja podzespołów woj. dolnośląskie57-300 Jaszkówka 8A