Adaptery do świdrów. Przegląd rozwiązań
Świdry to narzędzia, które pozwalają na stosunkowo szybkie i łatwe wykonywanie w podłożu otworów o znacznej średnicy. Korzystanie ze świdrów glebowych wiąże się jednak z koniecznością użycia odpowiedniego urządzenia – najczęściej elektronarzędzia o mocy gwarantującej uzyskanie wystarczająco wysokiego momentu obrotowego. By zapewnić sobie swobodę w wyborze sprzętu najlepszym rozwiązaniem będzie użycie właściwego adaptera.
Jak korzysta się ze świdrów do gleby?
Wykonywanie dużej ilości otworów w podłożu jest czasochłonne i czasem kłopotliwe, zwłaszcza gdy gleba jest twarda i zbita. Będzie to wyzwaniem tam, gdzie w grę wchodzi konieczność częstego powtarzania tego zadania. Z taką sytuacją mamy do czynienia przy pracach ogrodniczych i sadowniczych, kiedy chodzi o przygotowanie się do osadzenia wielu słupków albo dołków do sadzenia roślin. Podobnie będzie w czasie prac budowlanych, gdy potrzebne są otwory do wstawiania słupków ogrodzeniowych. Sposobem na usprawnienie realizacji prac tego rodzaju jest użycie świdra glebowego, który jest w stanie pomóc w uzyskaniu właściwej średnicy i w sprawnym wydobyciu urobku. Do użycia świdra niezbędne będzie odpowiednie elektronarzędzie, dostarczające dużego momentu obrotowego. W tym przypadku problemem jest fakt, że producenci sprzętu tego rodzaju oferują kilka różnych systemów mocowań, które nie są ze sobą kompatybilne. Chcąc więc użyć świdra z konkretnym urządzeniem, na ogół trzeba posłużyć się specjalnym adapterem do świdra. Dzięki takiemu rozwiązaniu świder będzie mógł pracować niezależnie od tego, jakie rozwiązanie konstrukcyjne przewidziano w danym elektronarzędziu.
Jakie mocowania są najpopularniejsze?
Producenci elektronarzędzi oferują kilka różnych systemów mocowań. W przypadku profesjonalnych wiertnic będzie to z reguły uchwyt SDS Plus, spotykany w urządzeniach o mniejszej mocy, a jego średnica wynosi 10 mm. W uchwycie tego rodzaju charakterystyczne są 4 żłobienia pozwalające na osadzenie narzędzia. Większą średnicę ma uchwyt SDS Max – będzie to aż 18 mm. Jest on spotykany w sprzęcie dostarczającym wyższych momentów obrotowych, a do pozycjonowania służy tu aż 6 wyżłobień. W przypadku wiertnic takich jak Stihl, Hitachi albo Makita do zamocowania świdra potrzebny będzie adapter dopasowany do specjalnych mocowań występujących w obrębie tych marek. Jeżeli chodzi o mocowania uniwersalne, to w grę wchodzi jeszcze gwint M14 oraz końcówka typu HEX. Szeroki wybór adapterów do świdrów glebowych można znaleźć w ofercie firmy Werkon, która specjalizuje się w dostarczaniu m.in. wierteł, dłut, szpiców i otwornic.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana